Navštívte nás v predajniach v BRATISLAVE alebo v BANSKEJ BYSTRICI čaká na vás viac ako 20 000 položiek skladom.

Ako vybrať prilbu

Ako si vybrať helmu na motorku, aby poskytla maximálnu bezpečnosť a komfort?

Pri výbere helmy na motorku hrá rolu hneď niekoľko parametrov, z ktorých by cena a dizajn mali byť až na poslednom mieste. Prilba na motorku musí predovšetkým poskytovať bezpečie, komfort a mala by byť maximálne odolná proti nárazu. Ako si teda vybrať helmu na motorku a na čo si dať pozor?

Jak vybrat helmu na motorku

Zamerajte sa na to, aby vám prilba správne sedela a aby bola homologovaná.

Prilba na motorku musí byť homologovaná

Homologizácia zaručuje, že helma na motorku bola testovaná a schválená na prevádzku na pozemných komunikáciách a pretekárskych tratiach. Údaj o platnej homologizácii pre Českú republiku nájdete na vnútornej výplni alebo na remienku. Podľa aktuálnych predpisov ide o údaj ECE 22-05. Helma bez platnej európskej homologizácie môže byť životu nebezpečná, preto sa vždy uistite, že si kupujete preverený výrobok.

Typy heliem podľa motorky a štýlu jazdy

  • Otvorená helma – je prispôsobená na kratšie cesty alebo na pokojnejšiu jazdu na skútroch a mopedoch 
  • Helma na enduro – je určená na jazdu v teréne
  • Integrálna helma – je vhodná pre pretekárov a na rýchlu jazdu
  • Vyklápacia helma – je to veľmi obľúbený typ spájajúci z hľadiska bezpečnosti a komfortu výhody predchádzajúcich typov

 

Ako si vybrať helmu na motorku podľa materiálu?

Použitý materiál má veľký vplyv na konečnú cenu helmy a z hľadiska bezpečnosti má nepochybne najvýznamnejšiu funkciu. Helma na motorku z aramidových alebo uhlíkových vlákien ochráni hlavu vďaka vysokej pevnosti a oproti iným sa vyznačuje aj nízkou hmotnosťou. Prilby s prídavkom sklolaminátu majú vyššiu hmotnosť, ale stále ide o veľmi pevný a odolný materiál. Najlacnejším variantom sú helmy z rôznych druhov plastov, ktoré sa neodporúčajú používať v ťažších terénoch a na pretekárske účely.

Veľkosť helmy na motorku

Aj homologovaná helma na motorku z tých najodolnejších materiálov bude predstavovať nebezpečenstvo, ak vám nebude vyhovovať jej veľkosť. Kľúčovým parametrom výberu prilby na motorku je obvod hlavy, ktorý sa meria cez čelo tesne nad obočím a ušami. Tento obvod potom porovnajte s tabuľkou konkrétneho výrobcu, lebo veľkosti môžu byť v prípade rôznych značiek mierne odlišné.

Ani správne vybraná veľkosť podľa obvodu hlavy ale neznamená, že vám bude helma na motorku vyhovovať. Vždy je preto potrebné vyskúšať, či je prilba vhodná na váš tvar hlavy

Overte si, či:

  • helma na motorku kladie mierny odpor, keď si ju dávate na hlavu
  • je helma tesnejšia, ale nevyvíja väčší tlak
  • vás vnútorná výstuž a hrany helmy netlačia na spánky a čelo, rovnako tak nesmiete cítiť tlak zhora na hlavu
  • prilba celkom obopína obvod hlavy a tváre a nie je tam voľné miesto, a to aj keď pohybujete hlavou na rôzne strany
  • je helma na motorku pohodlná aj za niekoľko minút

Komfortná prilba na motorku

Nielen správna veľkosť, ale aj ďalšie atribúty helmy sa starajú o váš komfort pri jazde. Základom je kvalitné odvetrávanie, ktoré oceníte najmä v letných mesiacoch, a tiež ochrana pred dažďom a chladom v zlom počasí. O ochranu pred ostrým slnkom sa postará integrovaná clona, s ktorou môžete manipulovať podľa potreby. Možnosť inštalovať interkom a antibakteriálny povrch predstavujú v dnešnej dobe už celkom bežné úpravy helmy.

Cena helmy na motorku

Cena prilby závisí samozrejme od použitého materiálu, vyššie spomenutých prvkov, ktoré sa starajú o váš komfort, ale aj od značky a dizajnu. Prilba na motorku patrí medzi základné ochranné prvky, a preto by sa na nej nemalo v žiadnom prípade šetriť na úkor bezpečnosti pri jazde.

Bez ohľadu na to, koľko ste do helmy investovali, je vždy potrebné kúpiť si novú, ak v helme zažijete aj zdanlivo neškodný pád. Aj malé poškodenie môže pre jazdca predstavovať veľké riziko!

A nezabudnite, že okrem bezpečnostných prvkov je dobré zamerať sa aj na motocyklové pneumatiky s dostatočne hlbokým dezénom. Len tak pohodlne a bezpečne zvládnete každý povrch. 

0 produktů k porovnání PorovnávanieZobraziť porovnanie